На Тернопільщині лісівники й земельники обговорили проблемні питання

23 травня у Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася виробнича нарада, на якій одне з питань порядку денного, запропонованих до розгляду присутніх керівників лісових господарств, головних лісничих та працівників апарату управління, стосувалося стану справ із вирішенням статусу лісів на самозаліснених територіях.

Разом із тим, питання торкається не лише визначення статусу самозаліснених земель та передачі державної їх частини до держлісфонду, що на думку начальника облуправління Олега Яремка, є логічним. Воно значно ширше та потребує комплексного підходу до його вирішення та уособлює в собі кілька важливих факторів. Це виготовлення правовстановлюючих документів на передані до 2008 року землі лісовим господарствам, на яких створювались нові ліси, подальша передача малопродуктивних та деградованих земель підприємствам управління під лісорозведення, за переведення яких у статус лісових вони зазнають найменших втрат, що особливо актуально зараз, коли всі лісогосподарські заходи здійснюються за власні кошти підприємств та узаконення земель державного лісового фонду. Відтак на нараду запросили як представників Держгеокадастру, так і землевпорядників.

До речі, дане питання є проблемним не лише для Тернопільщини, а й загалом усієї держави. Так як передача землі під нові ліси здійснювалася з численними порушеннями в законодавчій площині. До слова, органи місцевого самоврядування до 2008 року доволі охоче надавали землі підприємствам облуправління під створення захисних лісових насаджень, однак юридично це не оформлялося, єдиним документом було рішення сесії чи розпорядження голови сільської ради. Правовстановлюючих документів на землю підприємство не завжди вчасно виготовляло. Крім того, ніхто до кінця не визначав категорію ділянки, переданої лісгоспу під заліснення. Відтак вона могла мати кілька статусів перед тим, як де-юре перейти у лісфонд. Наприклад, із малопродуктивної і деградованої земля могла стати пасовищем і навпаки, хоча лісгоспу була передана як несільськогосподарська. Влада змінювалася і рішення з приходом нового сільського голови скасовували. Разом із тим, передана лісовому господарству земля, уже була переведена в покриту лісом площу, відтак лісове підприємство, витративши значні кошти, могло втратити й землю.

Як зауважив в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Віктор Мартинюк, землі, які передавали раніше під створення нових лісів, в першу чергу, сільськогосподарського призначення, тож підприємства, узаконюючи їх, все одно понесуть чималі втрати, коли земля із категорії сільськогосподарського призначення перейде у лісову. Наразі спеціалісти розбираються з такими проблемними ділянками.

До прикладу, по державному підприємству «Тернопільське лісове господарство» є кілька ділянок, які з багаторічними лісовими насадженнями намагалися передати під інші цілі, а одну навіть хотіли продати з молотка в оренду. Є й інші конфліктні питання, коли підприємство (ДП «Бережанський лісгосп»), маючи на руках кадастровий номер земельної ділянки, не може де-факто отримати погодження для того, аби розпочати роботи зі створення захисних насаджень на даній ділянці. Справа навіть дійшла до суду, відтак було подано апеляцію та суд вирішив справу не на користь лісового господарства, яке, до речі, зазнало чималих втрат під час виготовлення дозвільних документів.

«Загалом лише 8 відсотків земель державного лісового фонду Тернопільщини мають правовстановлюючі документи. Враховуючи те, що земля може стати товаром з прийняттям нового земельного законодавства, ніхто не дивитиметься лісовий чи не лісовий це фонд. Нам потрібно нагально вирішувати це питання», – зауважив начальник управління Олег Яремко.

Участь у нараді взяли також представники органів землеустрою. Зокрема, директор ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Андрій Шмігель і представники інших підприємств, які здійснюють виготовлення правовстановлюючих документів на землю. Землевпорядники відповіли на запитання керівників лісових господарств щодо порядку виготовлення проектів землеустрою. Зокрема, Андрій Шмігель поінформував, що 99% із наявних лісовпорядкувань не відповідають реальному станові лісового фонду, який є на сьогодні. До слова, землевпорядкування можна здійснювати і сучасними безпілотними літальними апаратами, з допомогою яких з достатньою точністю можна провести землевпорядні роботи на території держлісфонду.

До слова, уже було кілька зустрічей лісівників і земельників, як на загальнодержавному рівні, так і під час селекторних нарад в Тернопільській облдержадміністрації. Остання відбулася 22 травня, на якій гостро стояло питання узаконення як переданих земель, так і земель державного лісового фонду. Йшлося і про створення нових лісів та передачу земель під лісорозведення. Відтак для тернопільських лісівників є приємна новина – 4,5 тисячі деградованих і малопродуктивних земель будуть передані під створення захисних лісових насаджень. Наразі всі підприємства почали тісно співпрацювати з районними відділами Держгеокадастру. Зокрема, 15 клопотань підприємств знаходяться на його розгляді. Відтак можна сказати, що питання зрушилося з мертвого місця.

За інформацією прес-служби Тернопільського ОУЛМГ

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *